Bánky Vilma és Rudolph Valentino - A Sejk fia (1926)
Bánky Vilma (Nagydorog 1901 - Los Angeles 1991)
- Forrás: VilmaBanky.com -
Koncsics Vilma, a kis szőke Gretchen-frizurás, halk szavú leányka Nagydorogon születik. A polgári iskola után a kereskedelmibe iratkozik be, majd tisztviselőként dolgozik Budapesten. A kis pesti gépírólány egy délután elhatározza, hogy órákat vesz filmjátszásból. Beiratkozik, majd elvégzi a Bolváry Géza és Mattyasovszky Ilona által vezetett Star Filmiskolát és filmszínésznői végzettséget szerez. A “Tavaszi szerelem” című magyar némafilmben játszik egy epizódszerepet, de ez a kis szerep annyira felkelti a szakértők érdeklődését, hogy németországi filmszerepre szerződtetik. Ebben az időben fogadja Somlay Artúr magántanítványává, s Vilma hónapokon keresztül tanulja nála a színészmesterséget. Jelentősebb szerepben először 1919-ben áll felvevőgép elé Berlinben (Balogh Béla: “Im Letzten Augenblick”, Az utolsó pillanat), amely kapcsán a szőke, kék szemű, jó megjelenésű és tehetséges színésznőre felfigyel a filmvilág.
1925-ben Budapestre érkezik Samuel Goldwyn, az MGM (Metro Goldwyn Mayer) filmtröszt vezére, de ugyanolyan váratlanul elhagyja a fővárost. Bánky Vilma azonban a hír hallatán “meglép” egy forgatásról és kosztümben, sminklemosás nélkül, taxit fogad. Szinte percek alatt ér ki a Keleti pályaudvarra, ahol az indulás előtt még búcsúzkodó Goldwinhoz lép. A néhány perces megbeszélés Bánky életében maga a fordulat. Az USA-ba hívják filmezni Samuel Goldwin személyes felfedezettjeként. Akkor egyedülálló módon ötszázezer dollárra biztosítják Bánky Vilmát egy biztosító társaságnál, de szigorú előírások szerint kell élnie.
A sportok közül például "csak" a golfozást űzheti.
Rudolf Valentino állandó partnere lesz és vele forgatja a tragikusan fiatalon elhunyt világsztár, a Sejk fia című utolsó némafilmjét is, amelynek női főszereplője. Bánky Vilma házassága, sok hollywoodi sikertörténettel ellentétben, egy életen keresztül tartó meghitt baráti kapcsolat, amely valóban a sírig, egészen a színészkolléga Rod la Rocque 1969. október 15-én bekövetkezett haláláig tart.
A hangosfilm megjelenésével Bánky nem újítja meg heti ötezer dolláros szerződését, és a “teljes visszavonulás gondolatával foglalkozik.” 1930 őszétől kezdődő évadban a Broadway-n eljátssza Anita Loos “Paprika” című magyar témájú darabjában a dzsentri Németh Péter feleségét, Sybillt. Barátságot tart fenn a hollywood-i magyarokkal, háza nyitott az otthonról érkezők előtt. Befolyását, ismeretségét felhasználva segíti Dénes Oszkár, Lukács Pál, Lengyel Menyhért, Molnár Ferenc és a többi kinti magyar pályájának amerikai alakulását. Bánky Vilma a háború után nem látogat haza többet. Lassan elfeledett mozisztárrá lesz, kevesen emlékeznek egykori sikereire, de ekkor egy új szerepkörben tűnik föl az 1950-es években.
Az 1950-es években Bánky Vilma professzionális női golfversenyeken szerepel jelentős sporteredményeket elérve, és ezzel ismét a magazinok élére kerül. Még 80 éves korában is aktívan, napi szinten golfozik.
Számtalan kiadó, ügynökség, iroda, és filmvállalat képviselője keresi az idős hölgyet életrajzának kiadásával, megfilmesítésével, de elzárkózik mindenféle publicitás elől. A californiai St. John of God Convalescent Hospitálban hunyja le végleg szemeit, 90 éves korában. Végrendelete értelmében rászoruló, tehetséges gyerekek számára tanulásukat, továbbtanulásukat támogató alapítványt hoznak létre, “Banky-La Rocque Foundation” néven, 1 millió dolláros alapítóvagyonnal, amely mind a mai napig jól prosperál, aktívan működik, miközben filmjei többségét mára már sajnos elfelejtették, ahogy rá is csak úgy emlékeznek, mint azon némafilmszínészek egyike, akiket "megölt" a hangosfilm. Egy letűnt kor sztárjaként mégis beírta magát a filmtörténetbe, csillaga pedig ott ragyog a hollywoodi Hírességek sétányán is - a 13 magyar származású sztár egyikeként.
Fotó: Wikipedia