Képeslapra kívánkozó romantika

Seychelle édenkertje és golf álomvilága



- Huszti György emlékezése -


Dobd le a törölköződet a sarkon és vesd be magad az Indiai-óceán lágyan habos hullámaiba. Ennek a felszólításnak a Seychelle-szigetek bármely szegletében eleget tehetsz, az Édenkert partjainak gyakorlatilag minden métere nyitott ugyanis és csak Téged vár, hogy felfedezd a háborítatlan természet csodáit és így az igazi pihenésé, feltöltődésé lehessen a főszerep az itt eltöltött heteid alatt. 

Mahén, a főszigeten talán érdemes autót bérelned, de ha nem így teszel, akkor sem maradsz le semmiről, hiszen a helyi tömegközlekedési vállalat 30-40 éves indiai Tata buszai, szédítő sebességgel járnak körbe-körbe és gyakorlatilag egy-egy Par5-ös távolságot kell csak lesétálnod, hogy elérd valamelyik buszmegállót, hogy aztán felszállva és érvényesítve a 100 forint körüli viteldíjért megvásárolt jegyedet, lehuppanhas és a száguldó busz ablakain keresztül csodálhasd a megdöbbentő színkavalkádot, a naplementét, vagy a szürkületkor a busz sebességével versengő gyümölcsevő denevérek hadát.

Mahé a 155(!) különböző sziget alkotta ország legnagyobb és “legfejlettebb” szigete, és itt él a lakosság több mint 80% százaléka (mintegy 75 ezer ember), és bár a legnagyobb szigetként tartják számon, de így is mindössze 27 km hosszúságú (gyakorlatilag mintegy a fele a Budapest-Alcsútdoboz közúti távolságnak). Ennek ellenére, több mint hatvan “hivatalos” és kijelölt stranddal rendelkezik, de mint a bevezetőben olvasható, szinte bármelyik kanyarban úgy dönthetsz, hogy kiszállsz a “nagyvilági tömegből és forgatagból” és a türcsidet ledobva, már rohamozhatod is a hullámokat. Seychelle ugyanis éppen olyan, ahogyan egy trópusi édenkertet elképzelünk: fehér homokos tengerpartok, buja, zöld esőerdők és túrákra csábító vulkanikus hegyek alkotják a szigetek magvát. A szigetcsoportnyi ország azonban nemcsak természeti szempontból sokszínű. Az angol, francia, kreol “őslakosok” mellett a földrajzi közelség és az egykor behurcolt rabszolgák miatt erős az afrikai behatás is, az új idők új dalaival pedig megjelentek a kínai és indiai kereskedők, munkavállalók. A legkülönbözőbb népek olvasztótégelyéből  pedig egy multikulturális közösség, egy sokszínű kultúra és izgalmas gasztronómiai egyveleg született meg, amely nem is lehetne csábítóbb a nyitott szívű utazók és golfturisták számára.

Apropó golf, ha Mahén akarsz golfozni, akkor ezt a hangzatos nevű Seychelles Golf Clubban teheted meg, amelyet alighanem valamikor a brit koronagyarmatoktól való elszakadás (1976) környékén alapíthattak. A rendkívül hangulatos, pálma ligetekkel tarkított kilencszakaszos pályán, nem kell minőségi bermuda füvet keresnünk (mert nem találnánk) és bizony még az is előfordulhat, hogy egynémely greenen, csak keményre döngölt földdel találkozhatunk, ugyanakkor kár lenne kihagynunk az élményt, hiszen például a négyes szakasz feledhetetlen elütését egy lapos zöldtetőről hajthatjuk végre. Két szakasz között pedig trópusi rákokra is “vadászhatunk” a vízakadályokban, és itt általában nem lehullott gallyakat, hanem lezuhanó kókuszdiókat kell eltakarítanunk a labdánk környezetéből. Ha itt jársz, mindenképpen csodáld meg a régi - gyarmati stílusú - öltözőépület falain a negyven-ötven évvel ezelőtti golf-fotókat, amelyek egy letűnt világ mindennapjairól mesélnek a modernkori utazóknak.

A büfé kínálatából (amely leginkább a streetfood jegyeit hordozza magában) a helyben, frissen készült sült banán csipszet semmiképpen ne hagyd ki és persze keresd meg (ha még ott van) a fűnyírógépek konténerére felgrafitizett Tiger Woods portrét is, amely valódi tigrisként ábrázolja az egykori világelsőt. 


Ha azonban igazi minőségi golfélményekre vágysz akkor Mahé főszigetéről át kell hajókáznod a szomszédos Praslinra, de még mielőtt ezt megteszed szánj egy napot Mahén a világ egyik legkisebb fővárosára - a mintegy 25 ezer fős - Victoriára is. 

Az apró főváros mindössze néhány tucat utcából áll és ha ellátogatsz a városka szimbólumának számító óratoronyhoz (a “torony” kicsit magasabb mint egy átlag európai turista), akkor egyből láthatod a gyakorlatilag egyetlen közlekedési lámpás kereszteződést is.

Amennyiben a főutcán kezdesz sétálni (ne keress emeletes épületeket), ne lepődj meg ha egyszercsak egy magyar trikolor kezd lengedezni előtted, ugyanis két szatócsbolt közé “beszorulva” itt található hazánk - egyetlen helyiségből álló - tiszteletbeli konzulátusa, de akad itt (a főutcán) bank, üzletek, és még mozi is. A főváros kínálta látnivalókból semmiképpen sem érdemes kihagynod az 1901-ben alapított Botanikus Kertet, ahol az egzotikus haszon-, gyümölcs-, pálmafák mellett számos fűszert, illatozó növényt csodálhatsz meg itt, no és persze az ország ikonikus állatait a több száz éves óriáskeknőcöket is megetetheted, sőt meg is simizheted őket.

De most már tényleg irány Praslin szigete, ahová vagy repülővel mész, vagy bevállalod a nagyjából egy órás tengerikomp utat, a magam részéről mindenképpen utóbbira buzdítalak, hiszen így autentikus élményeket szerezhetsz a munkából, iskolából haza “özönlő” kreol bennszülöttek mindennapjairól akik az egyesített ukrán és magyar zászlókkal (Seychelle zászlaja kék-sárga-piros-fehér-zöld) felékesített tengeri hajókon közlekednek a szigetek között éppen olyan természetességgel, mint ahogyan a BKV hajói flangálnak a Jászai Mari és Batthyány terek között.

Praslinra két dolog miatt érdemes menni (itt is vannak persze szép partok, de később “mutatok” majd szebbeket), egyrészt itt található a Vallee de Mai (a tengeri kókuszok erdeje), amely az UNESCO Világörökség része. A tengeri kókusz egy olyan ritka növényfajta, amely a világon egyedülálló módon csak Seychelle-en található meg és ez a növény rendelkezik a világ legnagyobb és legnehezebb termésével (amely akár 20 kilogrammot is nyomhat). A másik oka a látogatásnak ezen a szigeten, mindenképpen a golfnak kell lennie, hiszen itt található a Constance nemzetközi prémium hotellánc kötelékébe tartozó Lémuria Golf Club. Röviden összefoglalva: európai minőségi követelmények, trópusi környezetben, a szigeteken található későgyarmati, kicsit párás-poros környezetből, hirtelen a magas prémiumélet keretei között találod magad. Semmiképpen ne hagyd ki ezt a csodálatos (több óceánparti szakasszal is rendelkező) golfgyöngyszemet Praslin szigetének északkeleti szegletén, a pálya Florida vagy Marbella bármely golfközpontjában megállná a helyét, csak közben persze sokkal egzotikusabb környezetet és élményt nyújt a golf szerelmeseinek.

Egyébként az igazi luxusutazóknak érdemes a főhadiszállást is itt kialakítaniuk, hiszen a prémium pályaszállásról mindössze 20-30 perc alatt elérhető (hajóval 5-6 kilométer) a Seychelle-szigetek egyik gyöngyszemének számító La Digue sziget, amelynek ezüstpartja (Anse Source D’Argent) már a fotómegosztó közösségi portálok fénykora előtt is igazi sztár volt, hiszen számtalan filmet forgattak itt a jellegzetes, összetéveszthetetlen formájú parti sziklák között, de még a fiatal szenior korosztály gyermekkorát alapjaiban befolyásoló Emmanuelle című klasszikus néhány jelenetét is itt forgatták le egy (a mai napig látogatható) gyarmati stílusú verandás épületben. A mindössze 15 négyzetkilométeres szigetecskén gyakorlatilag nincs autó, viszont kerékpárt kb. hasonló játszi könnyedséggel bérelhetsz, mint Amszterdam sikátoraiban, de ha nem akarsz tekerni, tisztelettel várnak az ökrös szekerek. Na, itt aztán igazán elbújhatsz a világ búja-baja elől, bármelyik partra is bicajozol garantált és felejthetetlen élmények várnak. Könnyen előfordulhat például, hogy napfürdőzés vagy sznorizás közben egyszer csak egy helyi “horgász” úszik ki a tengerből, kezében szigonnyal, övén az aznapi fogás (halak, polipok) befűzve és miután partot ér, a sziklákon hatalmas csapásokkal puhítja a polip húst, majd kisebb tábortüzet rakva nyomban el is fogyasztja az aznapi zsákmány egy részét, ha szerencsés (és szimpatikus) vagy még akár meg is vendégelhet néhány garantáltan friss falatra a tenger gyümölcseiből.

Egy biztos, ha a természet mindent felülmúló csodálatos erejében és lenyűgöző szépségében hiszel, de nyaralás közben golfozni is szeretnél, vagy egyszerűen csak “unod” már Maldívot, szeretettel, természet- és emberközelséggel vár Seychelle! 

Ne hagyd ki, mindenképpen itt a helyed!

--- --- ---

Pályák megközelíthetősége:
Ahogy fentebb olvasható Mahén talán érdemes kocsit bérelned, de a helyi buszjárat vagy taxi is sokat segíthet. Praslin szigetén a legkézenfekvőbb ha a golfpályához tartozó prémium hotellánc szobáiban szállsz meg. A két pálya egymástól nagyjából egy órányi hajóútra található

Játszhatóság:
- A Seychelles GC inkább egy autentikus pálya amely a 70-es 80-as évekbe és annak szellemiségébe repít vissza. Egy kezdőnek is maximálisan játszható szakaszok, a gurításokon ne rágódj sokat. 
- A Lémuria Resort egy minden igényt kielégítő prémium turistapálya. Mindkét helyen csak az esetben veszítesz labdát, ha a lagúnákba, vagy az óceánba ütöd azt. Nem a ráfeszülésről - inkább a jó érzésről - szólnak a szakaszok.

Ételkínálat és annak minősége:
- Mahén streetfood jellegű büfé, friss sült zöldségekkel, banán csipsszel, stb., az utcán is kapható egy-két dolláros minőségi és nagy mennyiségű kreol konyha gyöngyszemeivel
- Praslin szigeten komoly étterem a hotelben, a szokásos öt csillagnak megfelelő nemzetközi minőséggel és kínálattal.

Egyéb szolgáltatások:
- Mahén kedvesség, emberközelség, semmi több, legfeljebb annyi, hogy a kör végén zuhanyozhatsz ha akarsz.
- A Lémurián úszómedence, jakuzzi és egyéb wellness szolgáltatások várják a megfáradt és elkényeztetett golfjátékost, igényed esetén jól felszerelt proshop-ot és rengeteg logózott terméket is találsz, amelyek szép emlékek lehetnek a felejthetetlen utazásról.


Fotó: caddie.hu

2022.07.06.

Hozzászólások