A CADDIE "hősei" 🙂 (Huszti, Turkovics, Vati)
CADDIE
az angol értelmező kéziszótár szerint:
- az a személy, aki a golfütőket hordozza, valamint egyéb segítséget nyújt egy golfmatch során.
Magyarul, talán Bodor Tanár úr magyarosítási kifejezésével tudnánk leginkább jellemezni:
- golfsegéd.
Egykoron - éppen 5 évvel ezelőtt - amikor is eldöntöttük, hogy segíteni próbálunk a hazai golfozóknak és csináltunk egy kis “segédprogramot” (Playing HCP kalkulátort), majd feltettük ezt “A ZINTERNETRE”, éppen az volt a cél, hogy egy olyan kifejezést keressünk domain név gyanánt, amelyben nem szerepel ugyan a golf szó, ugyanakkor minden golfozó azonnal és pontosan tisztában van vele, hogy ez az oldal, amely segíteni hivatott számára, így indult el (öt éve) a Caddie, illetve később a GOLFiGO projekt.
Mert, mint tudjuk, a jó Caddie ott segít ahol tud 🙂
A többi pedig gyakorlatilag már “történelem”.
Miképpen az is, hogy honnan származik maga a caddie kifejezés.
A „caddie” szó először 1634-ben került be a köznyelvbe. A skót golftörténet szerint a francia „le cadet” szóból származik, amely „a fiút” vagy a család legfiatalabb tagját jelöli.
Valójában azonban úgy tűnik, a történet évtizedekkel korábban kezdődött. Az elmélet szerint ugyanis francia katonai KADÉTOK vitték az ütőiket a francia királyi család tagjainak, és ez a gyakorlat Skóciába is megérkezett, amikor is Stuart Mária királynő 1561-ben visszatért a felföldre.
A skót golftörténténelem azonban azt is megjegyzi, hogy ez nem egy teljesen egyértelmű történet: A franciák ugyanis nem golfot, hanem úgynevezett maile-t játszottak, amelyben mindössze egyetlen ütőt használtak.
Mindenesetre, a szótár csak 1857-ben azonosította a „caddie”-t olyan emberekként, akik elsősorban golfütőt cipelnek. Ahogy a skót golftörténet egyébként megjegyzi, a kezdeti időkben nem is voltak golftáskák, így a caddie-k kötegelve hordták az ütőket.
Közeledik március idusa, így mutatunk egy kézzel varrott, bőr golflabdát 1848-ból!
Az elsőként - fennmaradt írásban is - megnevezett caddie egyébként Andrew Dickson volt, aki később golfütő-készítő(!) lett, és aki fiatalon 1681-ben York hercegének forecaddie-jeként szerepelt a Duke golf meccseken a Leith Links-en, a leírtak szerint egy-egy golflabda akkoriban igencsak drága mulatság volt, így a caddie-ket leginkább forecaddie-ként alkalmazták, hogy figyeljék az elütött labdák helyét.
Alighanem már sosem tudjuk meg pontosan, hogy a skótok nagy királynőjének (Stuart Máriának) van-e köze a caddie kifejezéshez, mindenesetre mi - az elrepült 5 évhez hasonlóan - a továbbiakban is igyekszünk legjobb tudásunk szerint segíteni a hazai golféletet 🙂