- Huszti György írása -
Szakavatott olvasóink jól tudhatják, hogy GOLFUTAZZUNK rovatunkban időről időre jelentkezünk a világ különböző golfdesztinációi kapcsán, különféle érdekességekkel, kurióziumokkal.
Annak ellenére, hogy - a fél hazai golftársadalommal együtt - abban a szerencsés helyzetben lehetünk, miszerint mintegy tíz éve gyakorlatilag “hazajárhatunk” a spanyolországi Costa del Sol napospartjaira, ezidáig még sosem közöltünk anyagot a Marbella és környéke régiójának igencsak színes golfvilágából. Bár nyilván tisztában vagyunk vele, hogy a legnépszerűbb kiadványunk az lehetne, ha - a hollywoodi hírességek házai térképének mintájára - kiadnánk a magyar golfélet dél-spanyol ingatlanjainak térképét 🙂, de (alighanem szerencsénkre) nincs ilyen szándékunk, így ezúttal “csak” egy olyan különlegességet mutatnánk be röviden számotokra, amely talán még a kontinens legnagyobb golfközpontjában ingatlant tulajdonló hazai golfbarátaink számára sem mindennaposan ismert.
A Costa del Sol régióban több mint 70 golfpálya található, amellyel Európa legkoncentráltabb golfövezetévé nőtte ki magát ez az andalúziai kistérség. Sportágunk első lábnyoma, ha úgy tetszik megérkezése a malagai területre a brit királyi családnak volt köszönhető, hiszen talán nem meglepő módon 1920-ban a mai Parador del Golf Club helyén (a malagai reptér közelében) egy kilencszakaszos pályát építtetett a brit Viktória Királynő legkisebb lánya Beatrix hercegnő (aki egyébként a jelenlegi spanyol király, VI. Fülöp dédanyja).
A Costa del Sol valódi fellendülése a golfpályák terén azonban bő 30 évvel később kezdődhetett csak el, amikor is - az 50-es évek végén, a 60-as évek elején - az európai arisztokrácia és világhírességek felfedezték maguknak ezt a játszóteret. Ők voltak az első luxusturisták, akik nagy vásárlóerővel rendelkeztek, és lehetőségük volt golfozni is, így aztán megnyílhatott a Guadalmina Club de Golf, Marbella első golfpályája, amelyet 1959-ben építettek az üdülőhely nyugati oldalán. Nem sokkal ezután, 1965-ben a keleti oldalon a Rio Real Golf következett. Majd, ahogy nőtt a kereslet, úgy nőtt a marbellai golfpályák száma is, az Atalaya Golf 1968-ban és a Las Brisas 1969-ben készült el.
Most azonban egy sokkal fiatalabb - és erősen eldugdosott - gyöngyszemet szeretnénk bemutatni Számotokra, jelesül a La Zagaleta nevű 36 szakaszos semi-private pályát, az elmúlt héten ugyanis két alkalommal is volt szerencsénk bejátszani a pályát, bár az első alkalommal kis híján elkergettek a fegyveres őrök, de erről majd később 🙂
A La Zagaleta egy 900 hektáros terület Benahavis hegyei között, a méretekben kevésbé jártas olvasóink számára egy kis adalék, a 900 hektár önmagában valamivel nagyobb terület, mint Budapest teljes V., VI., VII. kerülete és még hozzácsapva Újlipótvárost is.
1990-ben a terület egy Adnan Khashoggi szaúdi multimilliomos (rossz nyelvek szerint illegális fegyverkereskedő) magán vadászbirtoka volt (jelenleg is hemzseg a La Zagaleta a gímszarvasoktól, a muflonoktól, hegyi kecskéktől és egyéb kisebb vadállománytól), majd (a II. világháborút követő első szabad magyar választás évében) megvásárolta a földet az Enrique Perez Flores bankár által fémjelzett befektető csoport, amely létrehozta itt Európa legexkluzívabb urbanizációját, ahol 1994-ben avatták fel az Old Course-t.
A birtokon mindössze 420 építési telek vásárolható meg (egyenként 25 000 négyzetméteres telkekről van szó), amelyek mellé “jár” a két golfpálya (Old és New), egy komplett lovasközpont, helikopter leszálló, olyan klubházak, amelybe csak a klub tagjai által felhatalmazott tulajdonosok léphetnek be, extrém biztonsági intézkedésekkel, látványos kilátással és vidéki környezettel, ahol szarvasok, őzek és vaddisznók ugrálnak boldogan. A La Zagaleta vezetését Flores úr (Don Enrique) 2020-ban (90 évesen) bekövetkezett halálát követően, fia Ignacio vette át.
Jelenleg több mint 230 telek talált gazdára (a maximális 420-ból), az ezeken felhúzott villák értékei 3 és 13 milliárd Forint között mozognak. A “közösköltség” évente 25-30 millió forint körül “úszható” meg, nem csoda, hogy jelenleg az eladó telkek közel fele még üresen áll, miként az értékesítést az sem katalizálja 🙂, hogy hiába rendelkezel ennyi pénzzel, a vásárlás előtt azt is bizonyítanod kell, miszerint a teljes vagyonod legalább tízszer meghaladja a befektetni kívánt összeget.
Ráadásul, ha megvásárolod és felépíted az alighanem szinte minden ember álmának megfelelő villádat, még nem leszel klubtag a La Zagaleta Country Clubban (2 golfpálya, tenisz- és lovasklub, Michelin csillagos séfek által dedikált éttermek, saját boltok és iskola, stb.). Az éves klubtagságért (amelyet nem kötelező megváltani) további közel 40 millió Forintnyi összeget kell kifizetni. Egyébként - rendkívül erősen korlátozott számban ugyan, de - a Zagaletán ingatlantulajdonnal nem rendelkező földi halandók számára is lehetséges a klubtagság megvásárlása (amennyiben marad számukra hely), hiszen a klubtag létszám 200 főben van maximalizálva.
Nos, a teljes, exkluzív listához sajnos nem férünk hozzá 🙂, de az ismertebb tulajdonosok névsora - akik itt kívánnak elbújni a rivaldafény elől - így is meglehetősen pazar, egyebek között ingatlannal rendelkezik itt Hugh Grant, Rod Stewart, Beyoncé, George Clooney, a kevésbé celebritások közül villája van itt többek között Hans Snook-nak az Orange telekommunikációs cég alapítójának vagy akár magának Vlagyimir Putyin-nak is.
Ez utóbbi villa tulajdonos nevének olvasása után talán nem kell külön magyarázni, hogy milyen procedúrán esik át az egyszeri magyar golfcsapat az objektumba történő belépés, és kilépés(!) esetén is. A bejárati kapu őreit nagyjából 10-12 fegyveresben és több szállító járműben kell számlálni, a kaputól egyébként nagyjából még 3-4 kilométert kell autózni a New Course klubházáig (az Old Course-ra és annak klubházába földi halandó még kivételes alkalmakkor sem teheti be az átlagos lábait 🙂). Mindenképpen érdemes azonban megpróbálni (természetesen csakis előre leegyeztetve) bejutni a New Course-ra, ugyanis egyrészt felejthetetlen élményben lesz részünk, másrészt a nagyon baráti, mintegy 70 000 Forintos GreenFee (Buggyval) sokkal olcsóbb, mint a marbellai egyéb semi-private pályák. Arról nem beszélve, hogy ha már bejutsz, akkor igencsak baráti árakért kapsz a klubházban Michelin csillagos étkezést, példának okáért egy friss polip főétel (kétféle körettel együtt) mindössze 10 000 Forint (ez Magyarországon nehezen lehetne kivitelezhető). Ráadásul azt gondolom (mintegy 50 különböző naposparti golfpályát meglátogatva már), hogy a 70 000 Forintos GreenFee ár-érték arányban sokkal inkább megéri, mint a közepes állapotú átlagpályák 40 000 Forintos átlag GreenFee árai.
Az Old Course (amelyet csak klubtagok látogathatnak) 1994-ben készült el Brad Benz által tervezve, majd 2016-ban alakították át Marc Westenborg elképzelései alapján. A Par72-es bajnoki pálya az egykori vadászbirtok határvonalaihoz igazodik, a pálya hossza 5 486 méter, amely teljes egészében és tökéletesen illeszkedik a környezet vadvilágába és növényzetébe.
A 2005-ben átadott Par70-es New Course célja a golf és a természet egyesítése volt. A szakaszok telis-tele vannak gyönyörű, leküzdésre váró akadályokkal, akár közel százméteres szintkülönbségekkel az elütő területek és a landing zónák között. A balatoni 13-as szakasz igazán nagytestvérei sorjáznak itt egymást követve, óriásmély, átütésre váró szakadékokkal és a tájba szervesen beépülő és illeszkedő leküzdendő kutyalábakkal. A Par70-es szakaszok teljes hossza “mindössze” 5 401 méter, de a grandiózusságot jól mutatja, hogy 5 év alatt készült csak el, és több mint 8 milliárd Forintba került ez az új fejlesztés. A szakaszokat kizárólag Buggyval lehet leküzdeni és nemcsak a hatalmas szintkülönbségek miatt, hanem mert többször előfordul, hogy egy-egy befejezett gurító felületet követően több mint egy kilométert kocsikázol a következő elütőig.
A tökéletes csendben viszont élvezheted az egykori hatalmas vadászterület flóráját és faunáját. Sőt, még akár az is előfordulhat - velünk megesett -, hogy egy Par3-as greenjének gyalogos megközelítését követően, csak a chip ütésed zavarja fel az erdőben - Tőled mindössze 20-25 méterre - ejtőző gímszarvas családot.
Ha van rá módotok mindenképpen próbáljatok bejutni a La Zagaleta New Course pályájára, garantáltan felejthetetlen élményben lesz részetek, persze doboznyi golflabdát mindenképpen vigyetek magatokkal, hiszen példának okáért már az egyes szakasz úgy indul (a stroke saver leírása szerint: könnyed bemelegítésként 🙂), hogy egy 140 méteres carry vár Rátok a Par5 szakasz első ütésekor, de 180 méternél hosszabbat sem üthettek, mert akkor a 40 méter széles - keresztbe húzódó - Fairway másik oldalán egy hegyoldalba oltott erdőség várja a labdátokat sok szeretettel és megannyi bokorral, de ennél többet most nem segítek, fedezzétek fel saját magatok ezt a páratlan és egyedülálló golfcélpontot 🙂!