- Véh Balázs VBlogja -
Egy olyan témával rukkolok elő, amit bármikor is feszegettem, általában nem hozott nekem népszerűséget.
Konkrétan arra teszek kísérletet, hogy felmérjem az úgynevezett világsztárok egymáshoz viszonyított, mondhatni relatív sztárságának értékét. Azért foglalkoztat ez annyira, mert a hazai sportsajtóban és a közbeszédben a ’világsztár’ kifejezés használata igencsak könnyed és gyakran minősít olyan sportolókat, akikről az országhatárt átlépve nem nagyon hallott senki.
Ha nem is tudományos igényű, de mindenképpen globális és az objektivitás felé mutató módszer, ha egyszerűen rákeresünk az adott sportoló nevére a neten és megvizsgáljuk, vajon hány találatot jelez a böngésző. El is szórakoztam ezzel a minap, íme az eredmények.
Hazai szempontból a legtöbbet hivatkozott, uram bocsá’ legismertebb magyar sportoló ki is lenne más, mint Puskás Ferenc (0,5M). Még mindig… Nemzeti hőseink közül Hosszú Katinka (0,4m) nevére jött ki érdemben említésre méltó eredmény, de az Ő találati számai is a statisztikai hiba kategóriába tartoznak az élmezőnyhöz képest. Ettől még Ő a mi világsztárunk, megjegyzem, gyakorlatilag az egyetlen.
Az Iron Lady sportágának legnagyobb alakja Michael Phelps (6,7M), aki bajnokunkat mintegy hússzor veri ebben az összehasonlításban. A mintában lévő ikonok között az amerikai úszófenomén ezzel éppen csak ugyan, de már megüti a középmezőny alját olyan nagyságok mellett, mint a baseballozó Alex Rodriguez (6,1M) vagy a golf szempontjából a veje révén releváns jégkorong óriás Wayne Gretzky (7,3M) és a föld leggyorsabb embere Usain Bolt (9,8M).
Itt aztán jön egy nagyságrendnyi ugrás, de aki a magyar sportcsatornákon unalomig nézhető focistáinkat vagy kézilabdázóinkat várja, azoknak csalódást kell okoznom. Dzsudzsák (0,1M) a fasorban sincs, míg napjaink leginkább hasító hazai futballistája Szoboszlai Dominik (0,2M) sem említhető egy lapon szaktársainak élmezőnyével. A kézilabdát az ex jugoszláv, ma már francia Nikola Karabatic (0,3M) húzza be a listába, annak is csak a legaljára, sajnos a mi veszprémi és szegedi fiaink és győri hölgyeink alig néhány tízezres találata azt mutatja, hogy a világ nem igazán tud a létezésükről. (Na ezen a ponton szoktak elküldeni a búsba, szóval akkor erről ennyit.)
Pontszerző helyen jönnek a teniszezők, csak a példa kedvéért személyes kedvencem Roger Federer (23,5M) nagyjából Lewis Hamiltonnal (22,4M) és a bokszoló Floyd Mayweatherrel (25,7M) van egy szinten, és hogy egy hölgy is legyen a társaságban, Serena Williams (19,5M) sem keveset hivatkozott név a hálón.
Újabb nagy ugrás, az örök érvényű pareto elv itt is érvényesül. Michael Jordan (43,1M) és talán minden idők legnagyobb amerikai focistája Tom Brady (44,5M) következnek, majd a dobogóról éppen csak lemaradva az a sportoló, aki miatt ez az írás megszületett és ide kerülhetett: Tiger Woods (52,8M).
És ha már itt tartunk, lássuk a golfozók külön versenye hogyan is alakul az internet népe szerint: az aktív játékosok között az itt is kimagasló nagymacska után Rory McIlroy (8,6M) viszi a pálmát, következik a hosszú hullámvölgye ellenére töretlenül népszerű Jordan Spieth (5,4M), majd a világelső Dustin Johnson (4,5M). Korunk leginkább felkapott témája Bryson DeChambeau (4,3M) jön a sorban és nagyjából egy szinten vele Justin Thomas (4,3M). A legendák körében Arnold Palmer (11,2M) tarol, Őt követi Jack Nicklaus (5,7M).
De vissza hát a nagyobb színpadra, jöjjön a pódium, az itt lévő három többször szerepel a találati listában, mint az összes többi együttvéve. A bronzot a kosaras LeBron James (60,3M) viszi, a dobogó második fokán Lionel Messi (91,1M) és a győztes toronymagasan Cristiano Ronaldo (132M).
És hogy a hangsúlyozom, tudományosnak egyáltalán nem mondható összehasonlítást még nyakatekertebbé tegyem, álljon itt a végére egy örömteli és büszkeségre okot adó adat: Karikó Katalin (0,2M), ha nem is sportolóként, és alig néhány hónap ismertséggel a háta mögött már kétszer annyi találatot hoz, mint aranylábú nemzeti kincsünk, Dzsudzsi!
Fotó: Golf.com