Csehországban minden "kicsit" más

Egy párhuzamos (golf)univerzum


- Huszti György emlékezése -


A hazánkénál kicsit kisebb területű, 10,5 milliós lakosságú “majdnem szomszéd” Csehországban 60 301 golfozót tartanak nyílván és 106 golfpályával rendelkezik (ez 569 golfozó/pálya). A cseh golfsport minden évben European Tour és Ladies European Tour profi versenyeket is rendez és persze még arra is igyekszik figyelni, hogy időben és térben ne nagyon legyen egymástól túl távol a két esemény, így sok közös látogatója lehet az eseményeknek. Mi most egy olyan virtuális golftúrára kalauzoljuk az olvasót, ahol a két profi verseny pályáit összekötöttük. Meglátogattuk ugyanis A Prága melletti European Tour (Czech Masters) versenyt (Albatross GC), illetve a karlstejn-i Ladies European Tour-t(Czech Ladies Open). Merthogy derék cseh barátaink két egymást követő hétvégére szokták tenni a két legfontosabb profi versenyüket, hogy ezzel is tovább optimalizálják a nézők és támogatók számát. A kettő között, csak, hogy az amatőr golfkönyökünknek is legyen egy kis öröme, ellátogattunk a Pilsen városa mellett található GreensGate Resort pályályára is.

A legutóbbi Czech Masters-en, abszolút nézőcsúcs született (annak ellenére, hogy a 24 órás cseh Golf Tv természetesen élőben adta a négynapos versenyt). Prágában az Albatross Golf Resortban 32 487 felnőtt néző volt kíváncsi a European Tour-ra (úgy, hogy a 18 év alatti gyermekeket nem is regisztrálták). Az eseményt, magyar szemnek rendkívül szokatlan felhajtás övezte, a parkolóban egymás “hegyén-hátán” sorakoztak a legnagyobb golfmárkák pavilonjai, megannyi környező országbeli golfpálya is képviseltette magát (sajnos magyar pálya promócióval nem találkoztunk), bár magyar golfozókkal vagy nézőkkel sem.  A pálya egyébként nem túl nehéz (talán jelzik ezt a gyakori mínusz kétdigites eredmények is), ezzel szemben csodaszép. A gyönyörű méregzöld fairway-ek és a szalmasárgán hullámzó rough-ek csodálatos harmóniája igencsak felejthetetlen látványt tár az “óvatlan” magyar golfturisták szemei elé. 

Mindenesetre óriási élmény volt a versenyt követő kevesebb mint 48 órával már a pályán játszani és próbálgatni a profik által hátrahagyott körülményeket, a kifogástalan és hibátlan fairway-eket és green-eket . A hazai pályák közül leginkább a Zala Springs látványát idézi a komplexum, akár a pálya kialakítására, akár a klubházra gondolunk. Mindenesetre, ha már a klubházban járunk, semmiképpen ne hagyjuk ki az óriás homárt az étlapról (egészen baráti áron) bár kissé becsapós, mert hosszában félbevágva tálalják, de azért így is megéri, mind a látvány, mind az élmény (akárcsak a pályáé).

Most, a jelenlegi, járványt követő turisztikai helyzetben duplán is érdemes idelátogatni és összekötni a játékot egy kisebb (vagy nagyobb) prágai körsétával, hiszen igazán ritkán láthatjuk pl. a Károly-hidat, vagy a Lőportorony környékét ennyire üresen, sőt akár még az a csoda is megeshet velünk, hogy különösebb tülekedés nélkül csodálhatjuk meg közelről az óvárosi óratorony apostolait. 

Prága és az Albatross után Pilsen és a GreensGate felé vettük az irányt, ahol egy régi várkastélyban lett kialakítva a klubház és a hotel is. Mi, az egyik őrtorony harmadik emeletén kaptunk egy, a legcizelláltabb igényeket is kielégítő prémium lakosztályt. A pálya éttermének fogásai és a kiszolgálás már-már a bib-gourmand minőséget súrolja.

A GreensGate pályája egyébként egy alpesi típusú, szűk fairway-es hegyes-völgyes kialakítású kis ékszerdoboz, kitűnő állapotú pályatesttel és kiváló minőségű green-ekkel. Talán két jótanácsot tudunk adni, annak aki erre jár, inkább hétvégén (péntektől) jöjjön, mert a hétköznapokon reggeltől-estig tömött sorokban érkeznek a golfozók az egyes tee-re és tovább, illetve labdát (vagy pénzt labdára) hozzon magával jókedvvel, bőséggel tekintve, hogy nagyon nehéz eltalálni az extrém szűk fairwayeket, illetve az ütéseket folyamatos downhill-uphill beállásokból elvégezve, igencsak sokszor lehet célt téveszteni és a labdáinkat a környező erdők hűs mélyére küldeni. 

Csehországi golftúránk zárásaként ellátogattunk Karlstejn-be a Ladies European Tour női versenyére, nagy élmény volt a profi hölgyek csatáját is testközelből szemlélni. Ráadásul ez is egy csodapálya, amely a XIV. századi vár mellé épült.  Karlstejn, Csehország egyik leglátványosabb, teljesen épen maradt gótikus vára, a középkori Cseh Királyság egyik jelképe. Buggy vagy minimum elektromos troley nélkül csak akkor induljunk neki, ha amatőr hegymászók vagyunk, hiszen egészen szélsőséges - a magyar golfozó lábaknak, teljes mértékben szokatlan - szintkülönbséget kell bejátszani.

Természetesen, mind nézőként, mind a versenynapok utáni játékosként is hatalmas élmény volt jelen lenni, ezt a pályát is biztosan le fogjuk még játszani a következő években valamikor, mert igazán különleges élményt nyújt (kezdőknek nem igazán ajánlanánk azért, miként a GreensGate pályáját sem, persze meg lehet próbálni, ha elég elszántak vagyunk és nem megy el a kedvünk egy esetleges radikálisan magas score-t követően sem) 

Rendkívül érdekes dolog, hazánkhoz ennyire közel egy ennyire más golféletbe csöppenni, ráadásul mindezt, egy szintén volt keleti blokk országában átélni. Mindenkinek őszintén ajánljuk a gépjárművel kényelmesen elérhető úticélt, akár az európai pro versenyek hetében, vagy szinte bármikor máskor, bár tekintve hogy Karlstejn és Pilsen esetében két “hegyi” pályáról beszélünk, talán érdemes ezt a kirándulást a nyári hónapokra beiktatni.

Pályák megközelíthetősége:
Mindhárom pálya esetében a gépjárművel történő megközelítést ajánljuk, és mivel a Budapest-Prága távolság közúton bő négy óra alatt leküzdhető, így még a saját komfortzónától (és autótól) sem kell megválnunk.

Játszhatóság:
Bármennyire is furcsa, de egyértelműen a European Tour desztinációs Albatross az ahol a legtöbb örömünk lehet, és vélhetően (ismeretlenül) a legjobb eredményt érhetjük el. A GreensGate-re nagyon sok labdával készüljünk és előtte rengeteget gyakoroljuk pl. “a bal lábunk a fülünk mögött” című beállást. Karlstejnben viszont ne szontyolodjunk el, ha egy esetleges közelítő ütésünk a green széléről visszagurul egy laza 40-50 métert, ugyanakkor készüljünk fel, hogy a következő szakaszon (a domb túloldalán) akár 300 méter felett is drive-olhatunk.

Ételkínálat és annak minősége:
A leggourmébb nekünk egyértelműen Pilsen (nem is érdemes a városi éttermekbe kimozdulni a pályáról), inkább a régi pajtában érdemes vacsorázni (kicsit a régi Old Lake-re hajazóan (csak sokkal nagyobb alapterületen, terasszal és felső szinttel megtoldva)). Albatross: extra étterem és kínálat, de egy kissé talán (egy golfpályához mérten) lélektelen étterem. Karlstejn falusias jelleg és kínálat (ámde sok golfpályára való étel szerepel a kínálatban (ez a vonal egyébként a GreensGate-en is erősen tettenérhető).

Egyéb szolgáltatások:
Jól felszerelt ProShop természetesen mindhárom helyszínen akad, a legnagyobb és legmodernebb választékkal az Albatross-on találkozhatunk (de hasra esni itt sem kell).


Fotó: caddie.hu

2022.08.15.

Hozzászólások