A domináns szem

Lehet, hogy szemmel láthatóan hátrányban vagy?


- Véh Balázs VBlogja -

Sokan nem tudják, hogy miképpen az emberek mindegyike jobb- vagy balkezes, úgy mindenkinek van egy domináns szeme is. Ezzel a látószervünkkel érzékeljük az irányokat helyesen, míg a másik - kissé elnagyoltan fogalmazva - csak a látótér tágításáért felel.

Bárki bármikor egy egyszerű eljárással meg tudja állapítani, hogy melyik szeme a domináns. Például, ha a kezeinkből képezünk egy „lyukat” és ezen keresztül mindkét szemünkkel nézünk egy pontot, például egy golflabdát, majd a pozíción nem változtatva becsukjuk az egyik, illetve a másik szemünket, akkor amelyikkel látjuk a labdát a lyukon át, az a domináns szemünk.
A populáció döntő többsége egyébként „jobbszemes”, de ahogy az ügyesebb kéz esetében, a bal dominancia sem elhanyagolható mértékben fordul elő. Könnyen belátható, hogy a kezek és szemek viszonya alapján négyféle variáció létezik: a leggyakoribb a jobbkéz-jobbszem, illetve van jobbkéz-balszem, balkéz-jobbszem és balkéz-balszem párosítás is.

Miért érdekes ez a golfban? Mivel a teret a domináns szemünkkel látjuk helyesen, a másik szemünkkel valójában egy optikai csalódás áldozatai vagyunk. A jobbkezes és jobbszemes, illetve a balkezes és balszemes játékosok ütésének iránya az „ügyetlenebb” szem felé esik, a domináns szem látóterét kitakarja az orr. Emiatt ők (engem is beleértve) hajlamosak kifelé, azaz a jobbosok jobbra, a balosok balra beállni a tervezett ütés vonalához képest.
Nekik érdemes emiatt a beállás előtt mindig hátulról megvizsgálni az irányt, illetve a stance felvétele után a fej legalább 90 fokos elfordításával a domináns szemükkel meggyőződni ennek helyességéről, ha szükségesnek érzik.

Ebben a tekintetben a golfozók között jelentős előnyben vannak azok, akiknek a keze és a szeme fordítottan domináns, hiszen ők az ütésirányukba eső szemükkel mérik fel a teret és oldalt állva is pontosabban látják az irányokat. A tévedés egyáltalán nem elhanyagolható, saját méréseim alapján az én bal szemem engem akár 3-5 fokban is félrevezet. Ez a mérték a hosszú ütéseknél is komoly hátrány, a greeneken pedig sok-sok elrontott putthoz vezethet.

A jelenség másik következménye a swing hossza, vagy úgy is fogalmazhatunk, hogy a rotáció mértéke. Aki ugyanis jobbkezesként jobbra akarja forgatni a törzsét, jócskán hosszabban tudja ezt megtenni, ha a bal szemével nézi a labdát szemben azokkal, akiket korlátoz a jobb szem dominanciája miatt a fej forgatásának gátja.

Talán nem véletlen, hogy miközben a teljes populációban a kezek és szemek fordított dominanciája igen ritka, csak néhány százaléknyi, a sikeres golfozók között aránytalanul sok az ilyen szerencsés alkat. Csak a példa kedvéért: Jack Nicklaus, Tiger Woods és Dustin Johnson egyaránt a bal szemükkel látnak jobban.

Úgyhogy csak figyelem, szemesnek áll a világ!


Fotó: caddie.hu, illetve dailypics

2020.08.01.

Hozzászólások